Language: A.S.D. KAUNA TEAM Via Scirocco, 8 - Cagliari Sardinia - Italy - email: kaunateam@tiscali.it - mobile:+39 335 66 36 363

Ohana Mana Cup 2019

ICF Ocean Racing

OVERAL Classification

Arrival Order

Race number

Surname and name

time

country

club

Category

Boat

1

21

Henot Valentin

1:25:21

France

Le pagaie des avens

Senior

Vajda

2

36

Saperdi Giovanni

1:29:31

Italy

Shock Wave Sport

U23

Fenn

3

40

Cervia Andrea

1:30:16

Italy

Kauna Team

Senior

Fenn

4

37

Minolli Riccardo

1:30:32

Italy

Shock Wave Sport

U23

Fenn

5

20

Balsamo Francesco

1:31:15

Italy

CUS Pavia

Senior

Elio

6

14

Bulgarelli Paolo

1:31:27

Italy

ASD Kauna Team

Master C

Vajda

7

38

Zakrajšek Jošt

1:32:29

Slovenia

KKK Tacen

Master A

Vajda

8

39

Repetto Francesco

1:33:00

Italy

Elpis Genova

U23

Fenn

9

22

Behrens Martin

1:34:51

Italy

CUS Milano

U23

Vajda

10

27

Masoni Francesco

1:35:32

Italy

Unione canottieri LI

Master B

Think

11

18

Fratta Stefano

1:35:50

Italy

CKS Le Saline

Master E

Allwave

12

5

Laube Zbynek

1:36:09

Czech Rep.

Surfski CZ

Master B

Vajda

13

3

Codevilla Piero

1:36:44

Italy

Cus Milano

Master B

Allwave

14

29

Zuddas/Melis

1:37:34

Italy

Kauna Team

Open Mix

Fenn

15

52

Restivo Angelo

1:39:35

Italy

Lega Navale CA

Master C

Fenn

16

41

Amicucci Stefano

1:39:35

Italy

Elpis Genova

Master E

Fenn

17

8

Barnaba Luca/Barnaba Federico

1:39:52

Italy

ASD Kauna Team

Open

Allwave

18

2

Vistarini Riccardo

1:42:06

Italy

Idroscalo Club

Senior

Vajda

19

47

Astero Stefano

1:43:23

Italy

Lega Navale CA

Master D

FG Canoe

20

51

Cabras Stefano

1:43:55

Italy

CKS Le Saline

U23

Fenn

21

53

Argiolas Andrea

1:44:16

Italy

CUS Cagliari

Master E

Allwave

22

44

Bottini Matteo/Muzio Matteo

1:45:29

Italy

Shock Wave Sport

Cadetti

Fenn

23

16

Galbiati Filippo

1:45:59

Italy

Idroscalo Club

Senior

Vajda

24

19

Frau Marco

1:46:21

Italy

CKS Le Saline

Master A

FG Canoe

25

33

Martin Vajda

1:46:49

Slovakia

Team Vajda

Senior

Vajda

26

26

Fontanesi Sergio

1:47:37

Italy

Kayak Canoa Clan

Master E

Nelo

27

10

Zanella/Vardanega

1:48:09

Italy

ASD Kauna Team

Open

Allwave

28

7

Montagner/Bassanelli

1:49:58

Italy

Tulku Canoe Roma

Open Mix

Woo

29

48

Piludu Alessandro

1:51:11

Italy

Lega Navale CA

Master A

FG Canoe

30

35

Ciustea Marius Bogdan

1:51:26

Romania

Aisasport

Paracanoa

Vajda

31

43

Monticone Davide

1:53:27

Italy

Shock Wave Sport

Junior

Fenn

32

42

Bottini Luca

1:53:36

Italy

Shock Wave Sport

Junior

Fenn

33

11

Roccabruna/Holler

1:53:37

Italy

ASD Kauna Team

Open

Allwave

34

4

Taiuti Adriano

1:54:25

Italy

Cus Milano

Master C

Vajda

35

49

Migliaccio Luca

1:55:01

Italy

Eliot

Master E

Epic

36

31

Cerniani Giada

1:57:01

Spain

Onexe

Senior

Allwave

37

15

Conti Gianni

1:57:38

Italy

ASD Kauna Team

Master F

Vajda

38

28

Fioritoni Mauro

1:59:08

Italy

ASD Kauna Team

Master C

Epic

39

13

Demurtas Renato

1:59:37

Italy

ASD Kauna Team

Master E

Vajda

40

45

Matta Daniela

1:59:41

Italy

Lega Navale CA

Master C

FG Canoe

41

46

Basciu Gianluca

2:00:13

Italy

Lega Navale CA

Master C

FG Canoe

42

34

Alibrandi Bartolomeo

2:02:14

Italy

Circolo canoa Naxos

Master A

Vajda

43

24

Donati Delia

2:03:35

Italy

Sporting club Sabazia

Master D

Allwave

44

25

Gruarin Martina

2:04:42

Italy

Sporting club Sabazia

Master B

Allwave

45

30

Conti /Attardi

2:12:03

Italy

Canottieri Ichnusa

Open Mix

Allwave

46

23

Menichetti Marco

Non Arrivato

Italy

ASD Dragolago

Master C

Epic

47

50

Basciu Fabio

Non Arrivato

Italy

Lega Navale CA

Master D

FG Canoe

48

32

Yurenia Aleh

Non arrivato

Bielorussia

Team vajda

Master A

Vajda

49

17

Nasiri Reza

Non arrivato

Iran

Canottieri EUR

Master A

Allwave

50

12

Dobler Michael

Non arrivato

Germany

Rheintreue Dusseldorf

Master C

Fenn

51

9

Vuosi Alberto

Non arrivato

Italy

ASD Kauna Team

Master B

Vajda

52

6

Gaudino Alessandro

Non arrivato

Italy

ASD Kauna Team

Master A

Red Seven

53

1

Bingham Kim

Non arrivato

Australia

Indian Ocean Paddler

Master D

Epic


Surfski Paracanoa Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

35

Ciustea Marius Bogdan

1:51:26

Italy

Aisasport

Vajda


Surfski Junior Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

43

Monticone Davide

1:53:27

Italy

Shock Wave Sport

Fenn

2

42

Bottini Luca

1:53:36

Italy

Shock Wave Sport

Fenn



Surfski Under 23 Men




Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

36

Saperdi Giovanni

1:29:31

Italy

Shock Wave Sport

Fenn

2

37

Minolli Riccardo

1:30:32

Italy

Shock Wave Sport

Fenn

3

39

Repetto Francesco

1:33:00

Italy

Elpis Genova

Fenn

4

22

Behrens Martin

1:34:51

Italy

Cus Milano

Vajda

5

51

Cabras Stefano

1:43:55

Italy

CKS Le Saline

Fenn




Surfski Senior Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

21

Henot Valentin

1:25:21

France

Le pagaie des avens

Vajda

2

40

Cervia Andrea

1:30:16

Italy

ASD Kauna Team

Fenn

3

20

Balsamo Francesco

1:31:15

Italy

Cus Pavia

Elio

4

2

Vistarini Riccardo

1:42:06


Italy

Idroscalo Club

Vajda

5

16

Galbiati Filippo

1:45:59

Italy

Idroscalo Club

Vajda

6

33

Vajda Martin

1:46:49

Slovakia

Team Vajda

Vajda


Surfski Master A Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

38

Zakrajšek Jošt

1:32:29

Slovenia

KKK Tacen

Vajda

2

19

Frau Marco

1:46:21

Italy

CKS Le Saline

FG Canoe

3

48

Piludu Alessandro

1:51:11

Italy

Lega Nav. CA

FG Canoe

4

34

Alibrandi Bartolomeo

2:02:14

Italy

Circolo Canoa Naxos

Vajda

5

32

Yurenia Aleh

Non Arrivato

Bielorussia

Team Vajda

Vajda

6

6

Gaudino Alessandro

Non Arrivato

Italy

ASD Kauna Team

Red Seven







Surfski Master B Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

27

Masoni Francesco

1:35:32

Italy

Canott. LI

Think

2

5

Laube Zbynek

1:36:09

Czech Rep.

Surfski CZ

Vajda

3

3

Codevilla Piero

1:36:44

Italy

Cus Milano

Vajda

4

9

Vuosi Alberto

Non Arrivato

Italy

ASD Kauna Team

Vajda



Surfski Master C Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

14

Bulgarelli Paolo

1:31:27

Italy

Kauna Team

Vajda

2

52

Restivo Angelo

1:39:35

Italy

Lega Navale CA

Fenn

3

4

Taiuti Adriano

1:54:25

Italy

Cus Milano

Vajda

4

28

Fioritoni Mauro

1:59:08

Italy

Kauna Team

Epic

5

46

Basciu Gianluca

2:00:13

Italy

Lega Navale CA

FG Canoe

6

23

Menichetti Marco

Non Arrivato

Italy

ASD Dragolago

Epic

7

12

Dobler Michael

Non Arrivato

Germany

Rheintreue Dusseldorf

Fenn












Surfski Master D Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

47

Astero Stefano

1:43:23

Italy

Lega navale CA

FG Canoe

2

50

Basciu Fabio

Non arrrivato

Italy

Lega navale CA

FG Canoe

3

1

Bingham Kim

Non arrrivato

Australia

Indian Ocean Paddler

Epic




Surfski Master E Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

18

Fratta Stefano

1:35:50

Italy

CKS Le Saline

Allwave

2

41

Amicucci Stefano

1:39:35

Italy

Elpis Genova

Fenn

3

53

Argiolas Andrea

1:44:16

Italy

CUS Cagliari

Allwave

4

26

Fontanesi Sergio

1:47:37

Italy

Kayak Canoa Clan

Nelo

5

49

Migliaccio Luca

1:55:01

Italy

Eliot

Epic

6

13

Demurtas Renato

1:59:37

Italy

Kauna Team

Vajda



Surfski Master F



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

15

Conti Gianni

1:57:38

Italy

Kauna Team

Vajda










Surfski double Men




Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

44

Bottini Matteo/Muzio Matteo

1:45:29

Italy

Shock Wave Sport

Fenn



Surfski double Mix



Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

29

Zuddas/Melis

1:37:34

Italy

Kauna Team

Fenn


Surfski Senior Women



Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

31

Cerniani Giada

1:57:01

Spain

Onexe

Allwave



Surfski Master C Women



Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

45

Matta Daniela

1:59:41

Italy

Lega Navale CA

FG Canoe







OC1 Master B Women




Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

25

Gruarin Martina

2:04:42

Italy

Sporting Club Sabazia

Allwave




OC1 Master D Women




Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

24

Donati Delia

2:03:35

Italy

Sporting Club Sabazia

Allwave


OC1 Master B Men




Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

17

Reza Nasiri

Non Arrivato

Iran

Canottieri EUR

Allwave












OC2 Open Men



Race number

Surname and name

time

country

club

Boat

1

8

Barnaba Luca/Barnaba Federico

1:39:52

Italy

ASD Kauna Team

Allwave

2

10

Zanella Nicola/Diego Vardanega

1:48:09

Italy

ASD Kauna Team

Allwave

3

11

Roccabruna Lorenzo/Holler Silvio

1:53:37

Italy

ASD Kauna Team

Allwave




OC2 MIX



Race number

Surname and name

Time

country

club

Boat

1

7

Montagner/Bassanelli

1:49:58

Italy

Tulku Canoe Roma

Woo

2

30

Conti/Attardi

2:12:03

Italy

Canottieri Ichnusa

Allwave